چگونه کودکانی خلاق داشته باشیم ؟

چگونه کودکانی خلاق داشته باشیم ؟

با سلام و تبریک ایام مبارک ماه شعبان. امروز با گزیده‌ی مقاله‌ای از سایت آموزک،در مورد روش‌های پرورش کودک خلاق خدمتتان هستیم. امیدواریم مورد استفاده‌ی شما مادر،پدر یا مربی عزیز قرار گیرد. اما راهکارهای پر‌و‌ بال دادن به خلاقیت کودک:

1.     برای کودکان الگوی خلاق باشید؛

گر والدین دائماً در بند اصول و قوانین خشک و انعطاف ناپذیر و یا در کارها مقلد و پیرو دیگران باشند، نمونه‌ای نامناسب و بازدارنده در پرورش خلاقیت فرزندانشان خواهند بود.

 2.     استقلال فکری و عملی کودکان را تقویت کنید؛

  به کودکان فرصت تفکر و اندیشیدن بدهید. کودکان باید فرصت اندیشیدن، تصمیم گیری و عمل کردن داشته باشند

 3.     اعتماد به نفس فرزندانتان را تقویت کنید؛

  افراد خلاق معمولاً اعتماد به نفس بالایی دارند و این ویژگی موفقیت آن‌ها را در کار تضمین می‌کند. بنابراین، والدین باید از هر گونه رفتاری که باعث تضعیف اعتماد به نفس می‌شود، اجتناب کنند.

 4.     به تمام سؤالات کودکان در حد فهم آن‌ها پاسخ گویید؛

  کودکان معمولاً افرادی کنجکاو هستند و اگر والدین با برخورد مناسب کنجکاوی آن‌ها را پرورش دهند آنان را به سوی خلاقیت هدایت می‌کنند.

 5.     از قضاوت، انتقاد و مقایسه اجتناب کنید؛

  ارزیابی، خلاقیت را از بین می‌برد. اگر کودک احساس کند که ابتکارش مورد قضاوت قرار می‌گیرد یا به طور کلی دست از کار می‌کشد یا دقیقاً کاری را انجام می‌دهد که دیگران از او می‌خواهند و به ایده‌های خود توجهی نمی‌کند.

 6.     کودکان را به اجبار به کاری وادار نکنید؛

  هیچ استعدادی در هیچ جایی از جهان به زور شکوفا نمی‌شود. اجبار منجر به ایجاد اضطراب در کودکان می‌شود و اضطراب به نوبه خود یکی از موانع خلاقیت است.

 7.     فراهم آوردن محلی برای شکوفایی؛

 برای کودکان مکان مشخص در گوشه‌ای از منزل اختصاص دهید تا کارهای مورد علاقه خود را بدون نگرانی انجام دهد. ضمن اینکه در این محل وسایلی هم برای آن‌ها فراهم کنید. این وسایل می‌تواند مواردی از قبیل گل رس، خمیربازی، قیچی بی خطر، وسایل دورریختنی بی خطر، گواش و وسایل هنری دیگر باشد.

در ادامه نکات مفیدی در این موضوع مطرح میشود که مطالعه‌ی آن خالی از لطف نیست.

ادامه مطلب...
۱۸ ارديبهشت ۹۶ ، ۰۸:۴۲ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
گروه ویژگیهای خانواده ایده آل

راهکارهای ایجاد صمیمیت بین همسران

راهکارهای ایجاد صمیمیت بین همسران

سلام. امروز در نظر داریم به چند راهکار ساده ولی کاربردی و مؤثر در ایجاد و افزایش صمیمیت در روابط دو همسر در خانواده بپردازیم. امیدواریم مفید و مؤثر واقع شود. بحث را با این مقدمه شروع می‌کنیم. بر خلاف دیدگاه رایج مکاتب غیر اسلام که به خانواده به عنوان یک شرکت تعاونی نگاه می‌شود که در آن روابط، محدود به سهم و وظایف است، اسلام  تاکیید فراوان بر صمیمیت در رابطه‌ها دارد و کارهایی که هر فرد در خانواده‌می تواند انجام دهد که منجر به ایجاد یا افزایش صمیمیت در تعاملات شود را بسیار پسندیده میداند. همه‌ی ما حداقل یکی از احادیث معصومین در این مورد را شنیده‌ایم. اینکه که اگر خانم لیوان آبی دست همسر خود دهد چه ثوابی دارد یا اگر آقا در کارهای منزل به بانو کمک کند یا کنار خانواده به گفتگو بنشیند چه ثوابی و .... و از همه زیباتر شاید این توصیف از همسرا ن پیامبر مهربانیها، محمد مصطفی(ص) است که در تاریخ ثبت شده است. اینکه پیامبر به همسر خود می‌فرموده است کنار من بنشین و با من سخن بگو! همسر ایشان اینگونه وصف کرده‌اند: "زمانی که ما برای پیامبر(ص) سخن می‌گفتیم، ایشان گویا فارغ از تمام مسؤلیت‌های حاکم دنیای اسلام بودن، تمام توجهشان به ما بود تا زمانی که بانگ اذان بلند می‌شد و ایشان برای نماز آماده‌ می شدند". بسیار روشن است که تمام این کارهایی که پیشوایان اسلام بر آن تاکید داشته‌اند چه میزان اثری در ماندگاری صمیمیت دارد. مداومت بر موارد زیر هم در این مورد کابردی است:

1. همان میزان که قبل از انتخاب همسر، باید به اصطلاح، با چشمانی باز عمل کرد و تمام کاستی‌های احتمالی طرف مقابل را با دقت مورد توجه قرار دارد، بعد از ازدواج این معادله برعکس‌می شود.

" بانو، آقای محترم؛ بعد از ازدواج، چشمان خود را بر کاستی‌های همسر خود ببندید. حتی زیرچشمی هم نگاه نکنید!!!"

ادامه مطلب...
۱۵ اسفند ۹۵ ، ۰۷:۱۴ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
گروه ویژگیهای خانواده ایده آل

خصوصیات یک زن ایده آل از نظر اسلام

خصوصیات یک زن ایده آل از نظر اسلام

در آموزه‌های دینی برای یک همسر ایده‌آل ویژگی‌هایی بیان شده است که به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود:
1_ دین مدار؛ یکی از ویژگی‌های مهم زن ایده‌آل دین مدار بودن است.
انسانی که دین ندارد، هیچ چیز ندارد. زن دین مدار در برابر سختی‌ها و مشکلاتِ همسر استقامت نموده و در مال شوهر خیانت نکرده و عفت و پاک دامنی خویش را حفظ می‌کند.
از سوی دیگر با بهره‌گیری از دستورهای دین، فرزندان صالح تربیت نموده و حقوق شوهر را رعایت می‌کند.
بر همین اساس در حوزة تعلیماتی اسلام سفارش شده است که همسرانی را گزینش نمایید که دین مدار باشند.
پیامبر اسلام(ص) فرمود: "علیک بذات الدّین".[1]
2_ تقوا گرا؛ گرچه تقواگرایی ثمرة دین مدار بودن است، ولی در برخی روایات بر تقوا گرایی تأکید خاص شده است.
طبیعی است که تقوا عامل مهم مصونیت زنان از ناهنجاری‌ها بوده و حیا و عفت آنان در سایة تقوای الهی حفظ می‌گردد.
یکی از عوامل بسیار مهمی که نظام خانوادگی را تهدید می‌کند فقدان عفت و حیای زنان است.
چه بسا زنانی هستند که با مردانِ نامحرم در ارتباط بوده و اخلاق اسلامی را رعایت نکرده و با آنان روابط نامشروع دارند.
فساد اخلاقی شدیداً نظام خانوادگی را آسیب پذیر نموده و در گرایش فرزندان به ناهنجاری‌ها تأثیر گذار بوده و شوهر را دچار بحران می‌کنند.
مرد انتظار دارد که زن تنها او را بخواهد و از غیر چشم پوشد و به ارزش‌های اخلاقی پایبند باشد.
شاید بر همین اساس در اسلام سفارش شده است: همسرانی انتخاب نمایید که اصالت خانوادگی داشته و با تقوا باشد.
پیامبر اسلام(ص) طی خطابه‌ای فرمود:
"ای مردم! بر حذر باشید و بپرهیزید از سبزه زاری که بر فراز مزبله و منجلابی روییده باشد! یعنی زن زیبایی که در خانوادة پلیدی رشد کرده باشد".[2]
3_ زیبایی؛ بی‌تردید زیبایی یک امتیاز است و در استحکام خانواده و ادامة زندگی سعادتمند زناشویی نقش بنیادی دارد.
دو انسان که یک عمر کنار هم زندگی می‌کنند باید یکدیگر را بخواهند و به همدیگر عشق بورزند.
اگر کسی قیاقة ظاهری همسرش را نپسندد، معمولاً او را دوست نمی‌دارد؛ از این رو ستون فقرات نظام خانوادگی متزلزل می شود.

ادامه مطلب...
۰۵ خرداد ۹۵ ، ۱۴:۱۲ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
گروه ویژگیهای خانواده ایده آل

خانواده از دیدگاه قرآن

خانواده موفق یعنى تپیدن یک قلب در سینه همه اعضاى آن، یعنى روحى مشترک در چندین کالبد که باعث مى‌شود همگام و همراه یکدیگر به سمت کمال ره بپیمایند. در این خانواده، وحدت، هماهنگى و انسجام اهمیت بسیار دارد، تفرقه جایى ندارد و کارها با شور و مشورت سرانجام مى‌گیرند. براى داشتن یک کانون گرم و موفق باید قدم اول را درست برداریم و آن انتخاب همسر با ملاک هاى اسلامى است که مهم‌ترین آنها، ایمان و باورهاى صحیح، حسن خلق، تقوا و سلامت جسمى و روانى است. در این صورت است که مى‌توان به داشتن خانواده‌اى موفق امید وار بود.
معیار قرآنى خانواده‌هاى موفق در آیه ۲۱ سوره روم ذکر شده است که مى‌ فرماید: « و من آیاته أن خلق لکم من أنفسکم أزواجا لتسکنوا إلیها و جعل بینکم مّودّة و رحمة إن فى ذلک لایات لقوم یتفکرون.»
از همین آیه ابن سینا سود جسته و اساس توفیق هر خانواده را بر چهار رکن «آرامش و سکون، عشق، رحمت و اخلاق» مى‌داند. از این رو خانواده‌هایى که سنگ زیربناى زندگى خود را بر پایه ارکان یاد شده بگذارند موفق محسوب مى‌‌شوند. از دیگر ویژگى‌هاى خانواده موفق مى‌توان به این نکات نیز اشاره کرد: خانواده‌اى که از عواطف و اخلاق و دیانت اشباع شده و بسترى گردیده باشد براى رشد معنوى اعضاى آن، زمینه اى براى بروز پاکى و عدالت هم در بین اعضاى خود و هم در سطح اجتماع خواهد شد. 
انعطاف پذیرى، گذشت و قدردانى از زحمات یکدیگر، از دیگر مشخصه‌هاى بارز خانواده‌ها ست. به طور کلى معیارهاى قوام و پایدارى یک زندگى و به تبع آن، توفیق در زندگى مشترک را مى‌توان در شش اصل خلاصه کرد: نخست اصل «تفاوت میان زن و مرد»، چرا که اطلاع از کم و کیف این تفاوت ها راه‌گشاى زندگى است و خوشبختى تمام اعضاى این کانون مقدس را تأمین مى‌کند. در پرتو همین دریافت، احترام به آنها که پدید آورنده اصل دوم است دیده مى‌شود و اصل یاد شده «تعاون در خانواده» مى‌باشد، بخصوص آن که در پى خود «گذشت و ایثار» که اصل سوم است، نیز وجود داشته باشد. 

ادامه مطلب...
۲۶ ارديبهشت ۹۵ ، ۱۴:۱۲ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
گروه ویژگیهای خانواده ایده آل

ویژگی‌های خانواده ایده‌آل

ویژگی‌های خانواده ایده‌آل

در خانواده برتر زن و شوهر متقی و خدا ترس بوده و همواره غرق در ذکر و یاد خداوندهستند. اهل تهجد و شب زنده داری، تلاوت قرآن دعا و مناجات، رازونیاز، توبه و استغفار مانند آن هستند. دنیا مال و ثروت، جاه و مقام برای آنها اهمیت ندارد.

تقوا و معنویت:
حضرت زهرا و حضرت علی در امر تقوا و معنویت اسوه بودند.
علی علیه السلام در ارتباطش با خدا چنان اوج می‌گیرد که از هوش میرود.
رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم می فرماید: وقتی دخترم فاطمه در محراب عبادت بود؛ خداوند خطاب به فرشتگان فرمود: ای ملائکه من، به بهترین بنده من فاطمه بنگرید. او در مقابل من ایستاده و از خوف من تمامی وجودش می‌لرزد.
بهترین خانواده از نظر اسلام آن است که در این مسیر گام بردارد و بکوشد خود را روز به روز به این قله معنوی نزدیکتر سازد.

دست کم این است که به نماز و روزه و سایر واجبات به عنوان نمادهای معنویت اهتمام ورزیده و افکار خود را متوجه ملکوت کند و رشته ارتباطی را با معبود خویش متصل دارد و همواره مراقبت نماید تا غل زنجیر های دنیایی او را زمین گیر نسازد.

ادامه مطلب...
۰۶ بهمن ۹۴ ، ۲۰:۰۵ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
گروه ویژگیهای خانواده ایده آل