چهار رفتار مشکل ساز زن و شوهرها!

چهار رفتار مشکل ساز زن و شوهرها!

هرکدام از همسران سبک خاصی برای دعوا دارند. برخی از این سبک ها می توانند بسیار مخرب باشند، اما با این وجود بسیار استفاده می شوند. حدس می زنیم بعضی از این رفتارها، برای شما هم آشنا باشند.
 
شما در زمان دعوا و اختلاف چه می کنید؟ آیا با رفتارهای اشتباهی که می توانند باعث شوند تا یک دعوا و اختلاف ساده به مشکلی پیچیده تبدیل شود، آشنایی دارید؟ گاتمن معتقد بود عواملی که موجب می شوند هیجان های منفی سرریز کند، چهار رفتار مشکل ساز زن و شوهرها است؛ چهار رفتاری که گاتمن به آنها گفت چهار سوار سرنوشت:

۱ – انتقاد
انتقاد یعنی حمله مستقیم به شخصیت همسر. انتقاد با کلمه «تو» شروع می شود «تو باید تا حالا لباس های من رو می شستی. تو که می دونستی من امروز جلسه دارم. تو خیلی بی ملاحظه هستی.» در انتقاد ما طرف مقابلمان را کاملا متهم می کنیم و در مورد شخصیتش قضاوت می کنیم.
 
گاتمن پیشنهاد می کند که به جای انتقاد از همسرمان شکایت کنیم. شکایت یعنی اینکه به جای زیرسوال بردن شخصیت به یک رفتار خاص گیر بدهیم. ضمن اینکه شکایت با کلمه «من» شروع می شود. «من دوست داشتم که امروز تو لباس هام رو می شستی تا توی جلسه مرتب تر به نظر بیام.» البته بعضی وقت ها چند تا شکایت پشت سر هم دقیقا همان قدر منفی است که انتقاد کردن. یعنی اینکه یک طرف قضیه شروع می کند شکایت کردن از تمام رفتارهایی که از اول ازدواج تا حالا از آنها ناراحت است.
 
 
آخرین فرق شکایت و انتقاد هم این است که انتقاد خیلی مبهم است؛ یعنی معلوم نیست شما دقیقا چه چیزی از طرف مقابل می خواهید: «تو اصلا به فکر من نیستی.» اما شکایت صراحت بیشتری دارد و دقیقا معلوم است که چه حوزه ای از رفتار طرف مقابل را دربر می گیرد: «از اینکه امروز توی مهمانی جلوی چشم دیگران بحث آشپزی بد مرا پیش کشیدی ناراحتم.» خانم ها بیشتر از آقایان از انتقاد استفاده می کنند.
 

ادامه مطلب...
۰۸ آذر ۹۴ ، ۱۳:۵۹ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
گروه خانواده و آسیب های اجتماعی

عوامل خانوادگی پرخاشگری در نوجوانان

عوامل خانوادگی پرخاشگری در نوجوانان

موارد زیر را می توان از عوامل خانوادگی پرخاشگری در نوجوانان محسوب کرد:


1-  نحوه ی برخورد والدین با نیازهای کودک

2-  وجود الگوهای نامناسب

3-  تأیید رفتار پرخاشگرانه

4-  تشویق رفتار پرخاشگرانه

5-  تنبیه والدین و مربیان

تکنیک های لازم برای کنترل پرخاشگری در محیط خانواده

1- صمیمیت. صمیمیت در خانواده امری لازم و ضروری است زیرا سهم مهمی در کاهش خشونت در خانواده دارد. بسیاری از رفتارهای خشونت آمیز به این دلیل است که صمیمیت بین طرفین وجود ندارد. صمیمیت هنگامی افزایش می یابد که افراد خانواده در امور زندگی با یکدیگر مشارکت داشته باشند، همچنین اعتماد و اطمینان در مشارکت بین اعضای خانواده باعث صمیمیت می شود.

2- تأمل و سکوت. یکی از بهترین راه های کنترل خشونت در خانواده، کنترل رفتار خویشتن در مواقعی است که یکی از اعضای خانواده به تحریک دیگری بپردازد. بهترین شگرد در این هنگام آن است که دیگران سکوت اختیار کنند تا آن فرد هم آرامش پیدا کند. سپس در یک فرصت مناسب با هم به بحث و بررسی برسند.

3- تخلیه. یعنی اینکه به طور مستقیم جواب خشونت را ندهیم. تحقیقات جدید نشان داده که پرخاشگری ملاکی و حتی فیزیکی علاوه بر اینکه خشم را کاهش نمی دهد باعث افزایش آن نیز می شود.

4- مدل پرخاشگری غیرپرخاشگرانه «قدم زدن و ...». تحقیقات نشان داده که افراد عادی که پرخاشگری خود را بدون رفتار پرخاشگرانه بروز داده ند بعد از این کار سطح کمتری از پرخاشگری را داشته اند ولی به طور کل این روش هم زیاد مؤثر نیست.

5- تنبیه. در طول تاریخ یکی از وسایل اجتماعی برای کم کردن میزان خشونت تنبیه بوده است که توسط آن جلوی تجاوز، خشونت و دیگر رفتارهای پرخاشگرانه را می گرفتند. ولی در حال حاضر علما معتقدند که تنبیه به طور موقت جلوی خشونت را میگیرد و برعکس در طولانی دت به طور مستقیم باعث تقویت آن می شود.

6- صحبت کردن در مورد مشکل. بهترین روش برای کاهش پرخاشگری صحبت کردن در مورد آن است. این تکنیک به طور عملی است، یعنی هنگامیکه پرخاشگری به حد اعلای خود می رسد، یکی از طرفین سکوت اختیار می کند و سعی می کند قایله را ختم کند. ولی بعد از اینکه طرفین آرام شدند و مدتی نیز گذشت با خونسردی مطالب را با یکدیگر در میان می گذارند و آن را حل و فصل می نمایند.

یاحسین

۲۴ آبان ۹۴ ، ۱۲:۲۸ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
گروه خانواده و آسیب های اجتماعی

پرخاشگری نوجوانان علل و راهکار

پرخاشگری نوجوانان علل و راهکار

رفتارهای پرخاشگرانه ممکن است به شکل های مختلفی جلوه گر شود از قبیل: آزار و اذیت دیگران، کتک زدن، شکستن، پاره کردن وسایل و لوازم منزل، به دیگران دشنام دادن، مخالفت، پرت کردن اشیاء و لوازم، تمسخر، تحقیر دیگران، بی ادبی، پایکوبی،
غرغرکردن، فریاد زدن و گاهی نیز به صورت انزوا و سکوت یا در خود فرورفتن همراه با بغض کردن، غذا نخوردن یا گریه کردن و ... بعضی از نوجوانان و جوانان نیز با بلند کردن موهای خود، کتک زدن خود، کوبیدن سر به دیوار و یا به جای زنگ زدن برای ورود به منزل با استفاده از مشت و لگد، پرخاشگری خود را ابراز می کنند.

ویژگی های نوجوانان پرخاشجو

نوجوانان پرخاشجو معمولاً همزمان ممکن است چند عامل از عوامل زیر را دارا باشند:
1-  همانند سازی یک رفتار پرخاشگرانه که می تواند با توجه به باورهای شخصی و هنجارهای اجتماعی و فردی متفاوت باشد.
2-  رفتار پرخاشگرانه دارای درجات گوناگونی است که می تواند به صورت مطلق، تک بعدی یا چند بعدی بروز کند.
3-  پرخاشگری در میان نوجوانان شایع است، این رفتار می تواند در کودکی یا نوجوانی آغاز شود و در بزرگسالی هم ادامه داشته باشد.
4-  اگر پرخاشگری در سنین پایین آغاز شود به مرور زمان پایدارتر می شود.
5-  میزان پرخاشگری در پسران چهاربرابر میزان پرخاشگری در دختران است.
6-  نوجوانان پرخاشگر تمایل بسیاری به بیرون کردن رفتار یا تنش خود دارند و می خواهند دیگران را مؤثر بدانند و می خواهند آنها را خشنو عصبانی تصور کنند «انتساب خشونت»
7-  نوجوانان پرخاشگر تحمل خستگی را ندارند، حساس هستندو رفتاری جنجال برانگیز، غیرقابل پیش بینی، و توأم با مخالفت دارند.
8-  ارتکاب به دزدی و تخریب، قلدری و بی رحمی در بین این نوجوانان دیده می شود.
9-  معمولاً از سوی همسالان خود پذیرفته نمی شوند، در ایجاد رابطه با آنان دچار مشکل هستند، عزت نفس بسیار کمی دارند ولی می توانند با افراد بزهکار و تبهکار بزرگتر یا کوچکتر از خود دوستی برقرار کنند.
10- پرخاشگری با فزون کاری، مصرف مواد مخدر، مشکلات یادگیری و عدم موفقیت تحصیلی همراه است.

یاحسین
۱۸ آبان ۹۴ ، ۱۲:۳۲ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
گروه خانواده و آسیب های اجتماعی

مراقبت در تحریکات جنسی کودک

از جمله مراقبت‌هایی که والدین در رابطه با فرزندان باید داشته باشند؛ این است که احساس شهوانی بی‌موقع بیدار نشود و رفتار فرد به عادت ناپسند جنسی منجر نشود. دیگر موارد قابل رعایت عبارت‌اند از: 

1. در شست‌و شو و تطهیر:به عنوان مثال مادر درحین شستشو نباید زیاد به دست کاری کودک بپردازد، و در سن سه یا چهارسالگی، وظیفه استحمام پسران بهتر است بر عهده پدر باشد. درمجموع شستشوی کودکان پس از دفع و مراقبت از بهداشت او در دوران کودکی، خود عامل مهم و اساسی، در پیشگیری از بیماری‌ها و کمک به بهداشت جنسی کودک است. 

2. درپوشش ولباس: از سنین 3 سالگی به بعد باید لباس کودک به نوعی حاکی از جنسیت او باشد، لباس‌های او چسبان وتنگ نباشد. لباس‌های زیر، زبر نباشد زیرا باعث تحریک و خارش بدن او می‌شود.

ادامه مطلب...
۰۸ شهریور ۹۴ ، ۱۳:۴۸ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
گروه خانواده و آسیب های اجتماعی

پاسخ به پرسشهای خداشناسی کودکان

پاسخ به پرسشهای خداشناسی کودکان

✨آیا خدا می خوابه؟✨

خدا خدای بارون

خدا خدای آبه

خدا نیاز نداره

که مثل ما بخوابه

خدا خدای رود و

خدای جویباره

خسته نمی‌شه اصلا

که بگیره بخوابه

اگر خدا می‌خوابید

غنچه ها پرپر می‌شد

نور قشنگ خورشید

کمتر و کمتر می‌شد

اگر خدا می‌خوابید

از آسمون زیبا

ستاره ها می‌ریختن

روی زمین، تو دریا !


ادامه مطلب...
۰۱ شهریور ۹۴ ، ۱۳:۲۰ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
گروه خانواده و آسیب های اجتماعی

آموزش صبر به کودک

آموزش صبر به کودک

کودک در ١٤ ماه اول زندگی باید خواسته‌هایش بلافاصله انجام شود. تا دو سالگی تا جای ممکن زود انجام شود. بین دو تا پنج سالگی باید صبر را به کودک آموخت. کودک هر وقت چیزی خواست باید بگوییم اول دستم را بشویم بعد بهت آب بدهم. اول به بابا زنگ بزنم بعد بهت بستنی بدهم. کودکانی که از دو سالگی صبر کردن را می‌آموزند یا یاد میگیرند که لذت را برای پاداشی بیشتر به تعویق بیاندازند؛ در آینده بسیار موفق‌ترند.

دانشگاه استانفورد چهل سال قبل آزمایشی روی کودکان انجام داد. آنها کودکان را به اتاقی بردند و به آنها کلوچه‌ای دادند و به آنها گفتند تصمیم با شماست، یا کلوچه را الان بخورید یا اگر صبر کنید بعد از ١٥ دقیقه کلوچه دیگری به شما جایزه داده خواهد شد. کودکانی که صبر کردند در آینده در تحصیلات دانشگاهی و تمام مراحل دیگر زندگیشان به مقدار چشمگیری موفق‌تر بودند.

یاحسین

۱۹ مرداد ۹۴ ، ۰۱:۲۹ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
گروه خانواده و آسیب های اجتماعی

آشنایی دختر بچه‌ها با حجاب (2)

آشنایی دختر بچه‌ها با حجاب (2)

با سلام

طبق قرار هفته قبل‌مان، امروز آمده‌ایم تا دیگر موارد آشنایی دختر بچه‌ها با حجاب را برایتان بیان کنیم:

۴- استفاده از آیات معرفی زنان صالح و برتر اسلام و بیان زندگانی ایشان به عنوان الگو با استفاده از داستان کودکانه.

۵- همزمان با تکلیف دختران، بلوغ جسمانی هم اتفاق می‌افتد. این امر او را درگیر ظاهرش خواهد کرد. براین اساس او بیشتر از گذشته به فکر نمایاندن زیبایی‌ها و پوشاندن بدشکلی‌های موقتی‌اش خواهد افتاد. والدین آگاه باید با تهیه لباس‌های زیبا و شاد و متفاوت، رنگ‌های متنوع و استفاده ازخلاقیت، میل به آراسته بودن او را درک کنند. به طوری که موجبات محدودیت او را فراهم نکنند و آزادی و شور و شوق کودکی او را مد نظر قرار دهند. مثلا از انواع چادرهای رنگی آذین شده با تور و روبان یا مانتو های زیبا با دکمه‌های رنگارنگ استفاده کنند تا دختر بداند، حجاب زیبایی‌های او را کم نکرده است.

می‌توانید برای انتخاب رنگ لباس و یا چادر، از او نظر خواهی کنید. دختر بچه‌ها لباس‌های چین‌دار و دنباله‌دار را بسیار دوست دارند. سعی کنید در حجاب و پوشش آنچه را که او دوست دارد، انجام دهید و تنها شرط شما، پوشش اسلامی باشد. سلیقه خود را به هیچ عنوان بر فرزندتان تحمیل نکنید.

ادامه مطلب...
۱۱ مرداد ۹۴ ، ۱۵:۱۳ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
گروه خانواده و آسیب های اجتماعی

آشنایی دختر بچه‌ها با حجاب (1)

آشنایی دختر بچه‌ها با حجاب (1)

با سلام خدمت شما عزیزان؛ امروز در نظر داریم که شما را با سه مرحله از مراحل هفت‌گانه آشنایی دختر بچه‌ها با حجاب آشنا کنیم.

1- هر چند واجب شدن حجاب بر اساس نظر مراجع، اتمام نه سال قمری است؛ اما این سن برای شروع رعایت حجاب، بسیار دیر است. دختری که تا قبل از این سن آزادانه هر لباسی را می‌پوشید؛ با رسیدن به این سن قطعا نخواهد توانست حجاب را به صورت مطلوب رعایت کند. پس آشنایی تدریجی با این امر ضروری است. مثلا در شش سالگی آستین حلقه‌ای یا دامن کوتاه نپوشد. در هفت سالگی با پوششی مانند کلاه یا روسری‌های کوتاه و فانتزی موهایش پوشانده شود.

حجابی که دست و پای او را نگیرد؛ اما او را به پوشش نزدیک کند. مثلا خانواده‌ها باید به یاد داشته باشند که یکی از اشکالاتی که دختران در هنگام پوشیدن روسری دارند، احساس خفگی زیر گلو است؛ که باید به آرامی وی را عادت داد. عادت دادن کودک به حجاب بسیار مهم است. ما نمی‌توانیم حجاب را به صورت فشرده اعمال کنیم. ملایمت و لطافت و عادت دادن او بسیار اهمیت دارد.

ادامه مطلب...
۰۵ مرداد ۹۴ ، ۱۵:۰۹ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
گروه خانواده و آسیب های اجتماعی