معرفی کتاب 32(درّ و صدف)

مسئله حجاب که یک دستور دینی و از مسائل مهم جامعهٔ ماست و با بسیاری ازمسائل پیوند خورده، دارای ابعاد سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی شده است.این مسئله از آن جهت که خطابش با زنان است، به نیمی از جمعیت جامعه مربوط است، و از آن جهت که در تنظیم روابط زن و مرد نقش دارد به همهٔ افراد جامعه مربوط می‌شود. این حکم الهی که به زن دستور می‌دهد در برخورد با مرد و در پوشش خود حدودی را رعایت کند، همواره به عنوان یک مسئله جنجال برانگیز و پر هیاهو در بین طرفداران و مخالفان حجاب در داخل و خارج از کشور مطرح بوده است. حتی دشمنان ما به این مسئله توجه زیادی داشته و علّت توجه آنان عمدتاً، مبارزه با حجاب به عنوان یکی از مهمترین نشانه‌های اصالت و مقاومت فرهنگی در برابر جهانخواران است.

نه تنها در بین غیر مسلمانان از حجاب به عنوان نوعی ظلم و محدودیت یاد شده و حتی حجاب را نشانه و عامل عقب‌ماندگی می‌دانند بلکه در میان خود مسلمانان نیز بر سر مسئله حجاب و چگونگی و حدود آن اختلاف وجود دارد. حال سؤال اینجاست که چرا با وجود دستور خداوند و تأکید فراوانی که در قرآن و روایات دربارهٔ حجاب شده است؛ در یک جامعه اسلامی زنانی هستند که نه تنها خود را ملزم به رعایت حجاب نمی‌دانند بلکه عملاً با آن به مخالفت می‌پردازند.

ادامه مطلب...
۲۴ تیر ۹۵ ، ۱۳:۴۰ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
گروه معرفی کتاب

معرفی کتاب 31 (چگونه فرزند نابغه داشته باشیم 4)

یکی از واژه‌هایی که در طول تاریخ مورد ستم قرار گرفته و دائماً به قربانگاه امیال و هواهای نفسانی رفته واژه «زن» است. در تاریخ عرب جاهلیت و قبل از آن کسی برای زن معرفت و عرفانِ پروردگار قائل نبود و به عبارت دیگر نگرش منفی آنقدر در جوامع رشد کرد که زن به تمام معنا آئینه شهوت و رنگ‌پرستی و مدّخواهی شد و چه کنیم که آثار و رگه‌های زشت این نگرش جاهلی هنوز در قلب به ظاهر متمدن غرب، ریشه دارد.

در اوج یک چنین تعریف و حقیقت جاهلی برای زن، حضرت فاطمه زهراء(سلام الله علیها) با حضور در عرصهٔ گیتی افتخار بزرگی آفرید و در مقابل زنان جاهلی، زنان فاطمی را معرفی و مطرح کرده و در طول دوران کوتاه زندگی خویش تک تکِ ابعاد روحی زن را عملاً تعریف و تبیین نمود.

نه اینکه امروزه تعاریف فاطمی بکلی زندگی انسان‌ها را گرفته؛ خیر، ولیکن یکّه‌تازیِ تعریف جاهلی از میان رفته و در مقابل این دیدگاه که زن اسوهٔ مدّپرستی، حسادت، چشم و هم چشمی و هزار افسونگری و نمود جاهلیت است از میان رفته و تعریف زیبای فاطمی با نقش و نمود ارزندهٔ آن در جامعه رشد و تعالی یافته است؛ تا آنجا که امروزه بسیاری از زنان ما در عرصه‌های صحیح فرهنگی بهترین افتخارات را می‌آفرینند و به دور از همهٔ روش‌‌های جاهلی روش‌های ارزندهٔ فاطمی را در زندگی پیاده می‌نمایند.

ادامه مطلب...
۲۰ خرداد ۹۵ ، ۰۷:۴۰ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
گروه معرفی کتاب

معرفی کتاب 30 (چگونه فرزند نابغه داشته باشم3)

معرفی کتاب 30 (چگونه فرزند نابغه داشته باشم3)

تربیت بالاترین هنر ماندگار انسان در عرصهٔ گیتی است که از یک طرف فیض درک ارزش‌ها توسط والدین و مربی صورت پذیرفته، از طرف دیگر با قلم و قدم و زبان گویا جهت شاگرد و فرزند تقریر می‌شود. والدین به عنوان واسطه‌های فیض حضرت پروردگار آن‌چه در آئینهٔ تربیت و عقل، ارزش شمرده می‌شود را با زبان کودکانه به فرزندان خود منتقل می‌نمایند و با ارتزاق ارزش‌ها از کلمات و رفتارهای آن‌ها نقش تربیت را در بستر آفرینش تعریف می‌نمایند. از این سبب است که خداوند باریتعالی از یک سو فرزندان را به احترام و احسان و نیکی به واسطهٔ فیض حضرت حق یعنی والدین و استاد سفارش می‌کند و از سوئی بالاتر، وظیفهٔ حتمی والدین و مربی را تأمین راهکارهای صحیح تربیت و انتقال سالم آن‌ها به فرزندان معرفی می‌نماید.

والدین در طول دوران زندگی کودک و نوجوان خویش با کنش‌ها و واکنش‌های متفاوتی روبرو شده و گویا تیرِ تربیت که از کمان ازدواج و اهدافِ ارزشیِ آن رها می‌شود، آرام آرام ضعیف گشته، امر بدیع تربیت در دوره‌های بعدیِ زندگی یعنی نوجوانی و جوانی کند می‌گردد. همت عالی والدین و مربی معنا و مفهوم خود را از دست داده و غالباً کم رنگ یا بی‌رنگ می‌گردد. در حالی‌که نهال کودک و فرزند با ورود به سنین نوجوانی حساسیت‌های بیشتری را می‌طلبد و همّت مهم‌تری را انتظار دارد.

ادامه مطلب...
۰۶ خرداد ۹۵ ، ۱۱:۲۵ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
گروه معرفی کتاب

معرفی کتاب 29 (چگونه فرزند نابغه داشته باشیم2)

معرفی کتاب 29  (چگونه فرزند نابغه داشته باشیم2)

سپاس و ستایش حضرت پروردگار را که باب تربیت را به روی بندگان خویش گشود و مهربان‌ترین انسان‌ها یعنی پیامبران و اولیائش را واسطهٔ وصول جذبات رحمانی و رحیمی تربیت خویش قرار داد و بعد از آن‌ها پدران و مادران و مربیانِ مطیعِ او را لیاقت بخشید تا با زبان گویا و رفتار پویا فرزندان خویش را در غالب شریعت تربیت نموده و به فیض درکِ حضورِ حضرت حق برسانند.

مقام تربیت مقامی الهی، عمل تربیت عملی ربوبی و هدف از تربیت درک مقام عالیِ توحید دانسته شده اما در عالم تربیت و مسیر تکاملیِ آن، چه کنیم ها و چه نکنیم های بسیاری وارد شده که گاهاً مربی و متربی را در تناقضات فراوانی گرفتار می‌سازد.

حجت الاسلام والمسلمین محسن کاظمی مؤلف مجموعهٔ 4 جلدی «چگونه فرزند نابغه داشته باشیم؟» در جلد دوم این مجموعه، برای انتقال مطالبِ تربیتی روش دیگری برگزیده و ابتدا با طرح سوال، در ذهن خواننده اشتیاق به شنیدن پاسخ را فراهم نموده وپس از آن به ارائهٔ پاسخ می‌پردازد.

ادامه مطلب...
۳۰ ارديبهشت ۹۵ ، ۰۲:۴۰ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
گروه معرفی کتاب

معرفی کتاب 28(چگونه فرزند نابغه داشته باشیم1)

طبیعتاً هر پدر و مادری طالب آن هستند که فرزند صالح و سالمی را تحویل جامعه‌ی بشری دهند تا در راه اعتلای ارزش‌ها و خدمت به بشریت بیشترین و مؤثرترین گام را برداشته باشند. این تشنگی از یک سو و ورود راه‌کارهای غیر دینی و غیر سالم به جوامع دینی و اسلامی از سویی دیگر، ناخودآگاه والدینِ راغب به تربیت صحیح را در یک مسیر غیر مقبول و ناخواسته قرار داده و آرام آرام آن‌ها را از اهداف اولیه دور یا منصرف می‌نماید.

با ملاحضه‌ی این دو اشاره است که حجت الاسلام و المسلمین محسن کاظمی به توفیق الهی مجموعه‌ی چهار جلدی «چگونه فرزند نابغه داشته باشیم » را بر اساس ادلّه‌ی دینی و یافته‌های عقلیِ جهت‌دار، به نگارش آورده و در اختیار طالبانِ تربیت فرزند قرار داده است تا با بهره‌مندی از آن بتوانند در عین حفظ ارزش‌های دینی، بهترین و سودمندترین تربیت را داشته باشند. ان‌شاءالله

ادامه مطلب...
۰۸ بهمن ۹۴ ، ۱۵:۰۰ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
گروه معرفی کتاب

معرفی کتاب 27(تا ساحل آرامش)

رسول خدا (ص):«بهترین شما کسی ست که برای خانواده‌اش بهترین باشد و من بهترینِ شما برای خانواده‌ام می‌باشم ».

تأثیر و اهمیت جایگاه خانواده در تحولات اجتماعی به قدری روشن است که همه می‌دانند، تحولات مثبت و منفی در خانواده به صورت مستقیم در جامعه اثر دارد. اما از اصلی‌ترین موانع گرم شدن فضای خانواده آن است که زوجین با قواعد زندگی مشترک آشنایی‌های لازم را ندارند.

همان‌طور که پیش از این اشاره شد؛ آگاهی از قواعد زندگی مشترک را باید در دو بُعد بررسی کرد. بُعد اول آگاهی از قواعد کلیِّ حاکم بر زندگی مشترک است که در سه جلد ابتدایی دورهٔ پنج جلدیِ «تا ساحل آرامش» تألیف حجت‌الاسلام محسن عباسی‌ولدی در طیِ بیست‌وهشت گام اساسی با آن‌ها  آشنا شدیم. بُعد دوم هم آشنایی با نحوهٔ اجرای قواعد آموخته شده در شرایط گوناگونِ زندگی‌هاست. به اصطلاح، یک آموزش کارگاهی. بنابراین  مؤلف در دو جلد انتهایی این مجموعهٔ ارزشمند و خواندنی به پاسخ به پرسش‌های مطرح شده از سوی مخاطبان پرداخته است. در این‌جا موضوعِ پرسش‌های پاسخ داده شده در جلد چهارم و پنجم کتاب را مطرح کرده و امید داریم که با مطالعهٔ این پرسش و پاسخ‌های تربیتی نیز، بتوانید در مسیر استحکام بخشیدن به بنیان خانواده‌تان قدمی مؤثر بردارید.

ادامه مطلب...
۱۷ دی ۹۴ ، ۰۶:۰۰ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
گروه معرفی کتاب

معرفی کتاب 26(تا ساحل آرامش)

معرفی کتاب 26(تا ساحل آرامش)

حجت الاسلام والمسلمین محسن عباسی ولدی، کارشناس نام آشنایِ مسائل تربیتی در حوزهٔ خانواده هستند که در طی سلسله جلساتی از برنامه  «پرسش و پاسخ تربیتی » در رادیو معارف، به آموزش گام‌های موفقیت در زندگی مشترک پرداخته‌اند. ایشان به دلیل استقبال زیاد مخاطبان و نیز نیاز شدید جامعه به چنین مسائل آموزشی، دورهٔ پنج جلدی کتاب «تا ساحل آرامش» را بر اساس این برنامهٔ رادیویی، به زیور طبع آراسته و در اختیار مخاطبان قرار داده‌اند.

شما پیش از این با دو جلد اول و دوم این مجموعه آشنا شده و تا کنون هجده گام از گام‌های موفقیت در زندگی مشترک را پیموده‌اید. در جلد سوم این مجموعه با 10 گام دیگر موفقیت آشنا  می‌شویم. گام‌هایی برای پیمایشِ مسیر خوشبختی و نه در جا زدن.

ادامه مطلب...
۱۰ دی ۹۴ ، ۱۸:۰۰ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
گروه معرفی کتاب

معرفی کتاب 25(تا ساحل آرامش)

معرفی کتاب 25(تا ساحل آرامش)

خانواده در سیر تکاملی هر فرد و اجتماعی، از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است؛ به گونه‌ای که غفلت از آن، جامعهٔ انسانی را دچار انحراف کرده و موجب عدم استفاده بهینه از ظرفیت‌هایی است که خداوند به انسان عطا نموده است؛ از همین رو مکتب انسان ساز اسلام به این مهم توجه ویژه داشته و معارف زیادی را در مسیر استحکام بنیان خانواده به ذهن‌های تشنهٔ بشرّیت عطا فرموده است. در دنیای معاصر که هر روز مکتبی نوظهور خود را مهمان اندیشه‌های انسانی کرده و هر کدام مدّعی اعطای آرامش به انسان بوده و در حیطهٔ مسائل خانواده و ارتباط زوجین نیز نسخه پیچی می‌کنند؛ ضرورت سخن گفتن از راه‌کار‌های عملی معارف قرآن و اهل بیت(ع) دربارهٔ استحکام بنیان‌ خانواده دو‌صد ‌چندان می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین محسن عباسی ولدی، مؤلف مجموعهٔ پنج جلدی «تا ساحل آرامش»، در جلد دوم این مجموعه به تبیین جایگاه رفیع خانواده و قواعد زندگی مشترک از دیدگاه قرآن و اهل بیت (ع) پرداخته است. با این امید که در پیمودن گام‌های (10 گام) معرفی شده در جلد اول این مجموعه موفّق عمل کرده و به تبع آن طعم شیرین با هم بودن را بیش از گذشته حسّ کرده باشید، 8 گام معرفی شده در جلد دوم کتابِ «تا ساحل آرامش» را با هم مرور می‌کنیم.  

ادامه مطلب...
۰۳ دی ۹۴ ، ۱۳:۰۰ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
گروه معرفی کتاب