خانواده و مبارزه با هوای نفس

استاد پناهیان:
"نگاه کنیم به خانواده از منظرِ هوایِ نفس"
زندگی یعنی مدیریتِ تمایلات⬅مدیریتِ تمایلات یعنی چی؟!؟
یعنی کنترلِ برخی تمایلات و عبور از اونها و رسیدگی به برخی از تمایلات...!
زندگی تفسیرش رسیدن به همه ی تمایلات نیست.
چون این تلاش، تلاشِ (ببخشیدا) احمقانه ای می باشد!
زندگی مدیریتِ تمایلاته! یعنی رسماً بعضی از تمایلات رو حذف کنیم.
و حتی باهاشون مقابله کنیم! کسی که این کارو نکنه انسانِ شکست خورده ای در زندگی خواهد بود!
بعضی از ما فکر می کنیم که خانواده جایی است که باید هرچی می خواهیم در اونجا⬅تامین بشه (به معنی مطلق کلمه)
مثلا تو غرب که همه چیز بر مبنای هوا پرستی می باشد⬅خانواده از بین رفته! بعد طرف می گه، مگه احمقم برم ازدواج کنم؟!؟ خب راس میگه!!!! ازدواج یعنی مبارزه با هوایِ نفس!
ازدواج یعنی تو پذیرفتی انسان تو دنیا نمی تونه کامل خوش بگذرونه

تشکیلِ خانواده یعنی قرار گرفتن در یک فضایِ جدید برایِ مبارزه با هوایِ نفس..!
حضرت امام برای هرکسی که خطبه می خوندند میفرمودن: بروید با هم بساااازییید.
بسیاری از طلاق های موجود در جامعه (که خیلی هم زیاد شده) برایِ این است کهتلقیِ صحیحی از ازدواج ندارند!
فکر می کنن ازدواج مساوی است با: همه چی گل و بلبل!!!
می گه اذیتم می کنه: خب، اِ دوتا آدم کنار هم دیگه اذیت می کنن همو دیگه! ببعی که نیستن، آدم هستند!!!
این از علائم آدم بودنه! ناهماهنگی پیش میاد!
راحت طلبی که حاضر نیست در سختی هایِ انتخاب شده ی معقول وارد بشه و خودشو در سختی رشد بده این مساوی است با......!! تردید نکنیم!!!!
یکی از مراحلِ رشد انسان تحملِ فامیله...!!
برایِ صله ی رحم چرا انقدر ثواب گفته شده (عمر رو زیاد میکنه و...)
چون این ارتباطِ اجباری برامون رشد دهنده خواهد بود!!(عآیا ما فامیل هامون رو خودمون انتخاب می کنیم؟!؟؟اجباری ازین لحاظه به نظرم)
توی زندگی هواپرستانه فامیل حذذف میشه...!!!رفقا میان جاااش!!!
تو فامیل از فامیلی ک خوشت نمیاد و باید در صدرِ جدول رفت و آمد کنندگان گذاشت!!!!
واقعاان الانسان فی کبد.....!!!واقعااااا!
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

رایانه

۰۳ بهمن ۹۵ ، ۱۰:۴۲ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
گروه خانواده کانون مهرورزی

علایم طلاق

از نظر دکتر جان گاتمن علایمی که پیش‌بینی کننده طلاق هستند عبارتند از:

- شروع یک مشاجره با شدت زیاد

- انتقاد از همسر به جای گلایه کردن

- نشان دادن تنفر و انزجار

- دفاعی بودن زیاد

- فقدان تأیید طرف مقابل در روابط

- زبان بدنی منفی

* زوج های خوشبخت چه کار می کنند؟

اما علاوه بر پیش‌بینی طلاق، جان گاتمن می‌گوید که می‌توان خوشبختی و بهبود روابط زوجین را در طول سالیان بعدی نیز پیش بینی کرد. 

گاتمن در پژوهش‌هایش دریافته است که اگر هر زوج در هفته فقط ۵ ساعت را صرف زندگی مشترکشان کنند روابط شان بهتر خواهد شد. کاری که زوج‌های خوشبخت می‌کنند را به شما توصیه می‌کنیم که عبارتند از:

- خداحافظی: این زوج‌ها هر روز قبل از خداحافظی، درباره کارهایی که قرار است در آن روز بکنند سوالاتی از همدیگر می‌کنند (۲ دقیقه در روز، ۵ روز در هفته، جمعاً ۱۰ دقیقه).

- تجدید دیدارها: این زوج‌ها در پایان هر روز کاری یک گفتگوی آرام و بی استرس با هم دارند.

در این فرصت آن‌ها می‌توانند روابط خود را عمیق‌تر سازند و از خستگی و دل مشغولی‌های هم آگاه شوند (۲۰ دقیقه در روز، ۵ روز در هفته، و جمعاً ۱ ساعت و ۴۰ دقیقه در هفته).

- محبت: این زوج‌ها محبت خود را از طریق رفتارهایی همچون لمس کردن هم، روابط عاشقانه و بخشش در مواقع مناسب ابراز می‌کنند (۵ دقیقه در روز، ۷ روز در هفته و جمعاً ۳۵ دقیقه در هفته).

- قرار هفتگی: این زوج‌ها یک قرار هفتگی دو نفره در فضایی خلوت و آرامش بخش برای تازه کردن عشق خود دارند (۲ ساعت در هفته).

- تحسین هم و قدردانی: این زوج‌ها هر روز حداقل ۵ بار قدردانی و محبت صادقانه‌ای بین خود رد و بدل می‌کنند (۵ دقیقه در روز، ۵ روز در هفته، و جمعاً ۳۵ دقیقه در هفته).

با توجه به کارهایی که زوج‌های خوشبخت انجام می‌دهند می‌بینیم که انجام این کارها زیاد زمان‌بر نیست. اما همین کارهای به ظاهر ساده می‌تواند روابط زناشویی زوجین را به طرز شگفت انگیزی بهتر کند.

ن.مددی

۰۱ خرداد ۹۵ ، ۱۷:۳۱ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
گروه خانواده کانون مهرورزی

نوازشها

نوازشها

نوازش‌ها، واحدی از شناخته شدن میباشد و نقش بسیار مهمی در زندگیمان دارند.

👈هرچیزی بگوییم که دیگری خوشش بیاید، نوازش نام دارد. 👈کوچکترین توجهی به دیگران...

کسی که نوازش میدهد و کسی که نوازش میگیرد، هر دو انرژی مثبت دریافت میکنند و حالشان بهتر میشود و هرچه ما از سلامت روانی بیشتری برخوردار باشیم، نوازش‌هایمان سالم‌تر است.

نوازشها دو دسته هستند:

نوازش‌های کلامی 👈آفرین،چقدر خوب،چه زیبا

نوازش‌های غیر کلامی 👈نگاه، لبخند، بوسه، در آغوش کشیدن

نوازش‌های کلامی و غیر کلامی، منفی هم میشوند، مثل:گفتن بی ادب و یا اخم کردن و سیلی زدن.

⭐️وقتی آدمها نوازش مثبت نبینند به دنبال گرفتن نوازش‌های منفی میروند. 

 👈چرا که انسان‌ها نیازمند نوازش هستند و نوازش منفی گرفتن بهتر از بی نوازشی است. و این اتفاق در اطراف کسانی که اهل نوازش دادن نیستند، زیاد میفتد. 

 👈مثال: بچه‌ها کارهای منفی انجام میدهند که فقط دیده شوند و از این طریق جلب توجه کنند! و در نتیجه نوازش منفی دریافت کنند. و یا حتی خیلی اوقات این رفتارها از افراد بزرگتر و مسن هم سر میزند و فقط بخاطر دریافت نوازش منفی میباشد، چرا که با کمبود نوازش‌های مثبت مواجه هستند!!!

ادامه مطلب...
۲۸ ارديبهشت ۹۵ ، ۱۷:۳۱ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
گروه خانواده کانون مهرورزی

تکنیک افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس در کودکان و نوجوانان

تکنیک  افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس در کودکان و نوجوانان

🌟 نوازشها
نوازشها، واحدی از شناخته شدن میباشد و نقش بسیار مهمی در زندگیمان دارند👈 هرچیزی بگوییم که دیگری خوشش بیاید، نوازش نام دارد👈کوچکترین توجهی به دیگران...
کسی که نوازش میدهد و کسی که نوازش میگیرد، هر دو انرژی مثبت دریافت می‌کنند و حالشان بهتر میشود و هرچه ما از سلامت روانی بیشتری برخوردار باشیم، نوازش‌هایمان سالم‌تر است.
نوازش‌ها دو دسته هستند:

☑️ نوازشهای کلامی👈 آفرین، چقدر خوب، چه زیبا
☑️ نوازشهای غیر کلامی👈 نگاه، لبخند، بوسه،در آغوش کشیدن
نوازشهای کلامی و غیر کلامی، منفی هم میشوند مثل: گفتن بی‌ادب و یا اخم کردن و سیلی زدن.
⭐️ وقتی آدم‌ها نوازش مثبت نبینند به دنبال گرفتن نوازش‌های منفی میروند👈 چرا که انسانها نیازمند نوازش هستند و نوازش منفی گرفتن بهتر از بی‌نوازشی است. و این اتفاق در اطراف کسانی که اهل نوازش دادن نیستند، زیاد میفتد👈👈 مثال:بچه‌ها کارهای منفی انجام میدهند که فقط دیده شوند و از این طریق جلب توجه کنند! و در نتیجه نوازش منفی دریافت کنند. و یا حتی خیلی اوقات این رفتارها از افراد بزرگتر و مسن هم سر میزند و فقط بخاطر دریافت نوازش منفی میباشد، چرا که با کمبود نوازش‌های مثبت مواجه هستند!!!
پس همانطور که متوجه شدید، نوازش‌های مثبت نقش بسیار مهمی در زندگی ما ایفا میکنند.

🌟نوازش‌های مثبت سبب ایجاد عزت نفس و اعتماد به نفس در کودکان و بزرگسالان خواهد شد.
🌟مادران و پدران سرد و یخچالی ، به پدران و مادرانی میگویند که نمی‌توانند به فرزندان و همسر خود نوازش مثبت دهند، در نتیجه سبب میشود که کودکانی پرخاشگر داشته باشند.
🌟فرزندانمان نیاز دارند که حداقل روزی ۸ بار نوازش مثبت بگیرند تا در آنها ایجاد عزت نفس و اعتماد به نفس شود و از رفتارهای منفی و پرخاش‌گرانه آنها جلوگیری شود. 🌟برای نوجوانان، میبایست هرگاه که خودشان درخواست نوازش فیزیکی (بغل، بوسه، در آغوش گرفتن،...) کردند،به آنها نوازش فیزیکی دهیم. ولی کودکانمان را حداقل روزی ۸ بار در آغوش می‌گیریم و نوازش می‌دهیم.
⭐️دوستانی که فیلتر نوازشی دارند یعنی👈نوازش دادن و نوازش گرفتن برای آنها دشوار است، می‌بایست آنقدر نوازش بدهند و بگیرند تا فیلترشان شکسته شود.
😊☺️😘😍نوازش‌های کلامی مثل: قربون شکل ماهت، تو چقدر خوبی، مهربون من، عزیز من، نفس من، زیبای من، هستی من، بانوی من، زندگی من، گل من، پسر خوبم، دختر قشنگم، دوست مهربونم، دوست خوبم، عشق من، پسر منظم من، دختر با اراده من، همسر زیبای من، همسر باوفای من، جیگر من، عسل من، صبح قشنگت بخیر، روزت بخیر، خدا قوت، به به چه غذای خوشمزه‌ای، به به چه میوه‌های خوب و عالیی، ممنون از خریدی که کردی، ممنون از اینکه به خونه و بچه‌ها رسیدگی میکنی، ممنونم از اینکه اتاقت رو مرتب کردی، ممنونم از اینکه بعد از مدرسه دستاتو میشوری، آفرین از اینکه انقد خوب دندوناتو مسواک میزنی، چه اندام زیبایی داری، چه اندام ورزشکاری داری، قربون چشمای سیاهت!!!

مجله رفتارشناسی کودک و خانواده

ن.مددی

۱۷ بهمن ۹۴ ، ۱۱:۴۱ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
گروه خانواده کانون مهرورزی

تحسین کردن

تحسین کردن

آیا تا به حال پای صحبت کسی که دیوانه‌وار عاشق همسرش است نشسته‌اید؟ آنها کاملاً خیالبافی می‌کنند. آنها طوری رفتار می‌کنند گویی همسرشان ابر قهرمان یا مقدس است. تحقیقات نشان می‌دهند که زوج‌های موفق همسرشان را بهتر از آنچه هستند، می‌بینند.

تحسین همان داستانی است که شما درباره همسرتان به خودتان می‌گویید و این کار ما را به سوی پیش‌بینی روابطمان سوق می‌دهد...
آیا تاکنون از شما درباره رابطتان از شما سوال پرسیده‌اند؟ چه چیزی درباره آن گفته‌اید؟
وقتی همسرتان درباره رابطه تان با دیگران حرف می‌زند، چه چیزی درباره رابطه‌تان و مشکلات زناشویی که دارید می‌گوید؟
آیا وقتی راجب رابطه تان حرف می‌زنید نقاط منفی را کوچک و نقاط مثبت را بزرگ می‌کنید؟ طوری تعریف می‌کنید که همسرتان فوق‌العاده بنظر برسد؟ یا اینکه راجب کارهای اشتباهی که آن احمق این هفته انجام داده صحبت می‌کنید؟
این "داستان ما" موفقیت یا شکست روابط را پیش‌بینی می‌کنند.

👈جان می‌گوید:
" بهترین چیزی که آینده رابطه را پیش‌بینی می‌کند داستانی است که زوجین از زندگی خود می‌گویند. این کار ارزیابی نهاییِ تغییر پذیری از رابطه و شخصیت همسرتان است. بعضی افراد داستانی از روابطه‌شان می‌گویند که کاملاً منفی است و همه مشکلات زناشویی و رابطشان را تعریف می‌کنند. آن‌ها به چیزهایی که در رابطه از دست داده‌اند اشاره می‌کنند. اما زوج‌های موفق برعکس عمل می‌کنند: آنها ویژگی‌های منفی که همه ما داریم را کوچک کرده و به خصوصیات مثبت همسرشان اشاره می‌کنند. آن‌ها بجای خشم، سپاس و قدردانی را نشان می‌دهند."

ن.مددی

۱۰ بهمن ۹۴ ، ۱۱:۲۸ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
گروه خانواده کانون مهرورزی

5 راه حل برای جلوگیری از دعوای کثیف

در ادامه با 5 عبارت رایج و 5 راه برای تلافی آن‌ها آشنا می‌شویم:

🍳1- هیچی:
 معمولا زوج‌هایی که با هم «کثیف» دعوا می‌کنند، یا از دعوا کردن می‌ترسند یا نمی‌خواهند دعوا به اسم‌شان تمام شود. به جای اینکه بیایند و بگویند ناراحت یا عصبانی اند، انرژی منفی از خود ساطع می‌کنند و آرزو دارند از آنها بپرسید: «چی شده؟» اینجاست که همسر شما اولین کلمه جادویی دعوا را به زبان می آورد: «هیچی»!
از آنجا که واضح است اتفاقی افتاده، «هیچی» یعنی خیلی چیزها! «معلوم است که ناراحتم، اما دلم نمی‌خواهد چیزی بگویم که دعوای‌مان شود، بنابراین سعی می‌کنم تو را تحریک کنم تا دعوایی که من می‌خواهم، راه بیندازی!»
دفعه بعد که همسرتان جواب داد «هیچی»، با این جمله جوابش را بدهید: «این جواب فقط باعث جر و بحث و دعوای ما می‌شود. هر وقت آمادگی حرف زدن داشتی، من آماده شنیدن هستم.»


🍳2- حالا هر چی:
 فرض کنید همسرتان اولین کلمه دعوا را به زبان آورده، «هیچی!» و شما به جای آنکه بگویید: «هر وقت  آماده گفتن بودی، من آماده شنیدنم»، می‌گویید: «می‌دانم اتفاقی افتاده». اینجاست که همسر شما دومین کلمه دعوا را به زبان می‌آورد: «حالا هر چی!»
«حالا هر چی» می تواند درست به قلب شما بخورد، این عبارت تحقیرکننده است و احساسات و نگرانی‌هایتان را بی اهمیت جلوه می‌دهد.
دفعه بعد که همسرتان گفت: «حالا هر چی»، گول نخورید و آغازگر دعوایی که معمولا خواسته خشم منفع همسرتان است، نباشید. در عوض، خیلی خونسرد به او بگویید: «وقتی همچین حرفی بهم می‌زنی، احساس می‌کنم حس من یا چیزی که می‌خواهم بگویم برایت مهم نیست و این باعث می‌شود احساس بدی پیدا کنم.»
اگر همسرتان یک عذرخواهی درست و حسابی از شما نکرد، بهتر است راهتان را بکشید و بروید و بگذارید تنهایی حرص بخورد. در غیر این صورت، شما تسلیم دعوایی می‌شوید که به خواست او شروع شده.

ادامه مطلب...
۰۳ بهمن ۹۴ ، ۰۰:۲۵ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
گروه خانواده کانون مهرورزی

مهارت زناشویی مرد و زن

مهارت زناشویی مرد و زن

 یکی از علل مشاجره و دعوا بین همسران، تلاش برای تغییر دادن رفتارهای یکدیگر است، همچنین حاضرجوابی و سپر دفاعی در دست گرفتن باعث ادامه  تنش و جر و بحث در زندگی می شود.
 بسیاری از زوج‌‌های جوان در ابتدای زندگی مشترک با همسرشان همانند دوستانشان رفتار می‌کنند؛ یعنی به همان شکل، لجباز و یا حاضر جواب هستند.
 آنها فکر می‌کنند در روابط زناشویی و در مقابل همسرشان هم می‌توانند همین رفتار را داشته باشند غافل از این که زندگی مشترک عرصه رقابت زن و شوهر نیست و اگر بخواهند مدام به پاسخ دهی بپردازند و در برابر هم قد علم کنند، کانون گرم خانوادگی‌شان پاشیده خواهد شد.
حاضر جوابی و دریافت پاسخ‌هایی بعضاً تند و تیز
در ارتباطات با دوستان به حساب شوخی گذاشته شده و به زودی فراموش می‌شوند.
اما در زندگی خانوادگی این نوع برخورد مقابله به مثل را به دنبال می‌آورد وتلافی کردن‌‌های مدام، آتش اختلاف را دامن می زند و خانه را به میدان جنگ تبدیل می‌کند.
بنابراین در برخورد با همسر‌تان از لجبازی و مقابله به مثل دوری کنید و اگر مسئله‌ای وجود داشت با آرامش و سیاست آن را خنثی کنیدو به یاد داشته باشید شما قرار است سا‌‌ل‌های سال در کنار هم زندگی کنید و مسلماً اگر در این زندگی رابطه‌ای دوستانه و صمیمانه‌ای حکم فرما باشد، لحظات لذت بخشی را کنار هم خواهید گذراند.
در صورتی که با همسر‌تان اختلاف نظر دارید، سعی کنید بدون جار و جنجال و با منطق نظراتتان را مطرح کنید. اگر همسر شما یک بار به حرف شما عمل نکرده‌است آن را بهانه‌ای برای جبهه‌گیری قرار ندهید. به جای این کار سعی کنید گذشته را فراموش کنید و برای موضوع جدید تصمیم عاقلانه‌ای بگیرید.
اگر همسر‌تان یک روز با ناراحتی و بی‌حوصلگی با شما رفتار کرد شما به جای اخم و ناراحتی سعی کنید علت رفتار او را جویا شوید و در برطرف کردن ناراحتی او بکوشید. نه این که با رفتار‌تان به ناراحتی او اضافه کنید.

ن.مددی

۲۶ دی ۹۴ ، ۰۰:۱۶ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
گروه خانواده کانون مهرورزی

رفتار با همسر بهانه‌ جو

رفتار با همسر بهانه‌ جو

بهترین کار به هنگام بهانه گیری همسرتان این است که او را به حال خودش رها کنید. یادتان باشد مقابله به مثل کردن، وضعیت را وخیمتر می کند و ماحصلی نیز جز جنگ و دعوا نخواهد داشت. بپذیرید به هر دلیلی (شغلی، شخصی، اجتماعی و…)، همسرتان آشفته و مضطرب است و بهانه جویی در خانه را به عنوان راهی برای تخلیه هیجان منفی خود انتخاب کرده است. او با بهانه جویی می خواهد استرس و اضطراب درونی خود را کاهش دهد. پس شما باید هوشیارانه عمل کنید و با توسل به سکوت، غائله را بخوابانید. مطمئن باشید همسرتان پس از آرامش به سراغ تان می آید و با صحبت کردم از شما دلجویی میکند.

همچون مُسکن آرام‌بخش باشید:
بهانه جویی های همسرتان علتی دارد، بی تردید او دچار مشکلی شده است. مشکلی  که شاید به دلایلی چون خجالت کشیدن، صلاح ندانستن، سرزنش و… حاضر نیست به شما بگوید. در چنین مواقعی پایگاه امنیت همسرتان باشید و او را به آرامش دعوت کنید. به حریم شخصی همسرتان احترام بگذارید و هرگز کنکاش و تجسس نکنید. بپذیرید همسرتان اکنون نیازمند انرژی مثبت و نیرو بخش است. پس نقش آرام بخش بودن خود را به خوبی ایفا کنید و با ایجاد محیطی آرام و سکوت های نشان از رضایت، فضایی را برای تفکر و کنار آمدن همسرتان با خودش، فراهم آورید.

تکیه‌گاه روزهای سختی باشید: 
حال و روز همسرتان را درک کنید و بیش از پیش، مراقب او و شرایط ویژه اش باشید. بهتر است تا به سروسامان رسیدن شرایط، روزگار را بر وفق مراد او بچرخانید و یا آن که لااقل خود نیز همزمان با همسرتان شروع به بهانه گیری نکنید. مثلا ، برنامه مهمانی های آخر هفته، را با همسرتان تنظیم کنید، یا مراقبت از فرزندان را برعهده بگیرید، به یک شام و یا فضایی سرسبز و خوش آب و هوا دعوتش کنید و… .

همسری یکتا باشید:
زمانی که همسرتان دچار مشکلی شده است، با بهانه جویی های او کنار بیائید و آتش بیار معرکه نشوید. فقط به آرامش فضای منزل و امنیت خاطر فی مابین تان اهمیت بدهید. بیان مسائل مهم ، پیشنهادات، انتقادات، گله و شکایت ها را به زمانی دیگر موکول کنید. این زمان فرصت مناسبی برای بیان نیست و نتیجه مساعدی را عایدتان نمی کند.

ن.مددی

۱۹ دی ۹۴ ، ۰۰:۱۴ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
گروه خانواده کانون مهرورزی